Iesiri în comunitate

Încă de la început ne-am dorit ca terapiile aplicate în cadrul Asociației Identity, să le ofere beneficiarilor noțiuni clar definite.

Astfel, ne-am propus ca aceste noțiuni să fie să fie generalizate corespunzător în toate mediile (școlar, social, inclusiv în mediul exterior).

Activitățile desfăsurate de Asociația Identity în comunitate sunt, fără a se rezuma însă la acestea, următoarele:

• Activități sportive în natură
  • Picnic-uri și activități recreative
  • Tabere terapeutice
  • Acomodarea beneficiarilor cu mediul exterior (magazine, centre comerciale etc.) – pentru a asigura un proces de integrare cu o finalitate bine definită
  • Training-uri privind acomodarea beneficiarilor cu activitățile zilnice pe care o viață independentă și autonomă  le impune (exemple: training-uri si shadowing in supermarketuri și introducerea corectă a noțiunilor de autogospodărire)